Gastrologia

 

 

Niżej najczęstsze dolegliwości układu pokarmowego:

 

1)    Zaparcia – czyli inaczej mała częstotliwość wypróżnień, trudności z oddaniem stolca, uczucie dużego dyskomfortu. Na zaparcia cierpi ok. 30% osób . Przyczyną pojawienia się zaparcia może być dłuższy czas trawienia, problemy natury metabolicznej. Jeśli samodzielnie nie możemy poradzić sobie z zaparciami a zauważyliśmy spadek masy ciała, krwawienie, należy zgłosić się do lekarza, który wykona odpowiednie badania laboratoryjne, endoskopowe jelita oraz radiologiczne.

2)    Zgaga – objawia się uczuciem palenia w okolicach pod sercem. Uczucie pieczenia niekiedy dochodzi do gardła. Zgagę wywołuje treść pokarmowa, która się cofa. Podobnie kwas solny, który ma działanie drażniące. Ulgę w czasie zgagi może przynieść napicie się mleka. W leczeniu stosuje się leki, które zmniejszają wydzielanie żołądkowe.

3)      Biegunka – czyli inaczej płynny kał. Wyróżnia się biegunkę osmotyczną, wydzielniczą, zapalną. Biegunka ostra może trwać trzy tygodnie, zaś przewlekła dłużej. Biegunka może być wywołana przez bakterie. Należy zwracać uwagę, czy nie pojawia się dodatkowo krew, śluz, ropa. Jeśli tak, należy udać się do lekarza.

4)     Wodobrzusze – to inaczej nagromadzenie się płynu w jamie brzucha. Przyczyny to nadciśnienie wrotne, niewielka ilość białek w krwi, zbyt wysoka produkcja płynów. Po zauważeniu zwiększenia się objętości brzucha w bardzo krótkim odstępie czasu należy udać się do lekarza.