Okulistyka

 

Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych schorzeń oczu:

 

1)   Nadwzroczność – objawia się niewyraźnym widzeniem. Osoby posiadające nadwzroczność muszą oddalić od siebie rzeczy, aby je dokładnie zobaczyć. Przyczyną nadwzroczności jest zmniejszająca się elastyczność mięśni akomodacyjnych. Soczewka z kolei staje się twarda i nie ma już zdolności do tego, aby się zaokrąglić, w związku z czym nieprawidłowo załamuje promienie. Skupiają się one poza siatkówką. Jeśli chodzi o leczenie tego schorzenia, to wystarczą okulary plusowe.

2)    Zwyrodnienie plamki żółtej – podstawowy objaw to rozmyty obraz. Krawędzie przedmiotów są pofałdowane. W centralnym miejscu pola widzenia pojawia się również ciemna plamka. Jeśli chodzi o przyczynę, nie jest ona do końca jasna. Zwyrodnienie to, inaczej w skrócie AMD, pojawia się najczęściej u osób starszych, choć może też wystąpić u osoby młodej. Na chorobę wpływa duża ilość wolnych rodników w organizmie. Uszkadzają one naczynka krwionośne oka i prowadzą do zniszczenia receptorów siatkówki. Leczenie polega na podawaniu leków, które poprawiają krążenie oraz preparatów bogatych w witaminy, które działają antyoksydacyjnie. Rozwój choroby spowalnia również luteina.

3)    Jaskra – typowy objaw jaskry, to pojawiające się tzw, mroczki przed oczami, ból głowy. Ciężko jest również dostosować wzrok do panującej ciemności. Przyczyna jaskry również, jak w przypadku zwyrodnienia plamki żółtej nie jest do końca znana. Dotyka najczęściej osoby powyżej 35. roku życia. Jej powstaniu sprzyja stres, migreny. Jaskrę leczy się za pomocą specjalnych kropel, które obniżają ciśnienie w oku. Podaje się także leki, które mają za zadanie poprawić ukrwienie nerwów wzrokowych.

4)     Zwyrodnienie siatkówki – główny objaw jest podobny jak w przypadku jaskry, czyli pojawiające się mroczki przed oczami. Na pojawienie się tego schorzenia ma wpływ wiek, przebyte choroby, które z kolei prowadzą do pojawienia się zmian tętniczych i żylnych. Ostatecznie kończy się na niedotlenieniu siatkówki. Aby wyleczyć zwyrodnienie siatkówki należy wyleczyć chorobę, która wywołała zmiany. Robi się to za pomocą witamin i leków.