Stomatologia

 

Poniżej wypiszemy najczęściej pojawiające się choroby zębów:

 

1)    Próchnica – jest to najpowszechniejsza choroba dotykająca nasze uzębienie. Statystycznie cierpi na nią ponad 90% osób, w tym również dzieci. Próchnica jest chorobą bakteryjną, która atakuje tkanki twarde. Tworzą ją bakterie oraz cukry. Do tego dochodzi jeszcze czas oraz podatność zębów na pojawienie się próchnicy (to już jest kwestia indywidualna). Jeśli chodzi o leczenie próchnicy, to należy usunąć zaatakowaną tkankę i wypełnić ubytek. W bardziej zaawansowanych stanach może skończyć się na leczeniu kanałowym. Aby zapobiec próchnicy należy regularnie dbać o higienę jamy ustnej.

2)     Zapalenie miazgi – objawem tej choroby jest opuchlizna dookoła zęba oraz pojawiający się w tym miejscu ból. Przyczyn jest wiele. Zapalenie może być spowodowane uszkodzeniem mechanicznym lub też poprzez ciągłe wykonywanie zabiegów dentystycznych w tym rejonie jamy ustnej. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do stomatologa, aby bakterie nie rozprzestrzeniły się dalej i nie dotarły do kości.

3)     Zgorzel – to choroba, która jest konsekwencją zlekceważenia bólu zęba spowodowanego zapaleniem miazgi. Martwa tkanka miazgi ulega rozkładowi, wskutek czego powstaje później zgorzel, czyli bardzo ostry stan zapalny. Zgorzel może być bardzo niebezpieczny. Istnieje szansa, że doprowadzi on do zmian w kości i korzeniu zęba. Powstać może torbiel lub też przetoka ropna. Leczenie należy podjąć bezzwłocznie.

4)     Nadwrażliwość zębów – to również jedno z bardziej popularnych i powszechnych dolegliwości. Spotyka około 30% osób. Objawia się bólem i dyskomfortem podczas spożywania posiłków ciepłych lub zimnych. W zaawansowanych przypadkach dyskomfort można odczuwać nawet w momencie, kiedy wdycha się zimne powietrze, np., zimą. Przyczyna to odsłonięta zębina, która na skutek osunięcia dziąseł straciła naturalną ochronę. Samo osłabienie szkliwa może być powodowane niepoprawnym szczotkowaniem lub tez bruksizmem.