Pobyt w szpitalu

 

 

Długie przebywanie w szpitalu chorego może doprowadzić do pojawienia się u niego odleżyn. Problem ten dotyczy szczególnie osób starszych. Jak zapobiegać temu problemowi. Należy między innymi:

    minimum 3 razy dziennie sprawdzać stan skóry w tym miejscu, gdzie jest ona najbardziej narażona na ucisk,

    co godzinę zmieniać ułożenie chorego,

    zainwestować w specjalny materac zapobiegający odleżynom,

    zmieniać regularnie pościel, aby usunąć resztki jedzenia, okruszków, które mogą wbić się w skórę,

    masować pacjenta przy pomocy oliwki,

    podawać posiłki pełne białka,

    ćwiczyć z pacjentem, nawet biernie.

Gastrologia

 

 

Niżej najczęstsze dolegliwości układu pokarmowego:

 

1)    Zaparcia – czyli inaczej mała częstotliwość wypróżnień, trudności z oddaniem stolca, uczucie dużego dyskomfortu. Na zaparcia cierpi ok. 30% osób . Przyczyną pojawienia się zaparcia może być dłuższy czas trawienia, problemy natury metabolicznej. Jeśli samodzielnie nie możemy poradzić sobie z zaparciami a zauważyliśmy spadek masy ciała, krwawienie, należy zgłosić się do lekarza, który wykona odpowiednie badania laboratoryjne, endoskopowe jelita oraz radiologiczne.

2)    Zgaga – objawia się uczuciem palenia w okolicach pod sercem. Uczucie pieczenia niekiedy dochodzi do gardła. Zgagę wywołuje treść pokarmowa, która się cofa. Podobnie kwas solny, który ma działanie drażniące. Ulgę w czasie zgagi może przynieść napicie się mleka. W leczeniu stosuje się leki, które zmniejszają wydzielanie żołądkowe.

3)      Biegunka – czyli inaczej płynny kał. Wyróżnia się biegunkę osmotyczną, wydzielniczą, zapalną. Biegunka ostra może trwać trzy tygodnie, zaś przewlekła dłużej. Biegunka może być wywołana przez bakterie. Należy zwracać uwagę, czy nie pojawia się dodatkowo krew, śluz, ropa. Jeśli tak, należy udać się do lekarza.

4)     Wodobrzusze – to inaczej nagromadzenie się płynu w jamie brzucha. Przyczyny to nadciśnienie wrotne, niewielka ilość białek w krwi, zbyt wysoka produkcja płynów. Po zauważeniu zwiększenia się objętości brzucha w bardzo krótkim odstępie czasu należy udać się do lekarza.

 

Stomatologia

 

Poniżej wypiszemy najczęściej pojawiające się choroby zębów:

 

1)    Próchnica – jest to najpowszechniejsza choroba dotykająca nasze uzębienie. Statystycznie cierpi na nią ponad 90% osób, w tym również dzieci. Próchnica jest chorobą bakteryjną, która atakuje tkanki twarde. Tworzą ją bakterie oraz cukry. Do tego dochodzi jeszcze czas oraz podatność zębów na pojawienie się próchnicy (to już jest kwestia indywidualna). Jeśli chodzi o leczenie próchnicy, to należy usunąć zaatakowaną tkankę i wypełnić ubytek. W bardziej zaawansowanych stanach może skończyć się na leczeniu kanałowym. Aby zapobiec próchnicy należy regularnie dbać o higienę jamy ustnej.

2)     Zapalenie miazgi – objawem tej choroby jest opuchlizna dookoła zęba oraz pojawiający się w tym miejscu ból. Przyczyn jest wiele. Zapalenie może być spowodowane uszkodzeniem mechanicznym lub też poprzez ciągłe wykonywanie zabiegów dentystycznych w tym rejonie jamy ustnej. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do stomatologa, aby bakterie nie rozprzestrzeniły się dalej i nie dotarły do kości.

3)     Zgorzel – to choroba, która jest konsekwencją zlekceważenia bólu zęba spowodowanego zapaleniem miazgi. Martwa tkanka miazgi ulega rozkładowi, wskutek czego powstaje później zgorzel, czyli bardzo ostry stan zapalny. Zgorzel może być bardzo niebezpieczny. Istnieje szansa, że doprowadzi on do zmian w kości i korzeniu zęba. Powstać może torbiel lub też przetoka ropna. Leczenie należy podjąć bezzwłocznie.

4)     Nadwrażliwość zębów – to również jedno z bardziej popularnych i powszechnych dolegliwości. Spotyka około 30% osób. Objawia się bólem i dyskomfortem podczas spożywania posiłków ciepłych lub zimnych. W zaawansowanych przypadkach dyskomfort można odczuwać nawet w momencie, kiedy wdycha się zimne powietrze, np., zimą. Przyczyna to odsłonięta zębina, która na skutek osunięcia dziąseł straciła naturalną ochronę. Samo osłabienie szkliwa może być powodowane niepoprawnym szczotkowaniem lub tez bruksizmem.

Kardiologia

 

Opis kilku chorób układu krążenia i serca:

 

1)    Miażdżyca – jest to choroba przewlekła, która polega na zmianach zwyrodnieniowych. Objawy miażdżycy to między innymi: ciągle zimne palce, kończyny, wysoki poziom cholesterolu (złego), niedokrwienie kończyn,  które objawia się bladością skóry, oziębieniem. W zaawansowanych stanach może dojść do zmian na paznokciach, zbyt intensywnym rogowaceniem naskórka. Miażdżycę diagnozuje się na podstawie badań krwi. Jeśli chodzi o leczenie to sprawą podstawową jest wyeliminowanie czynników, które mogą zwiększyć ryzyko choroby. Zaleca się dużo ruchu oraz zrezygnowanie z używek. W zamian za to dobrze sprawdzi się dieta śródziemnomorska.

2)      Niewydolność serca – to inaczej niewydolność krążeniowa. Spowodowana jest uszkodzeniem serca. Niekontrolowana i nieleczona może doprowadzić do zawału serca. Przyczyn niewydolności może być kilka, m.in. wady zastawkowe, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa. Objawy niewydolności to głównie znaczne osłabienie, pojawiające się duszności, obrzęk kończyn, zaburzony rytm pracy serca. Do leczenia przeznacza się odpowiednie leki, na przykład glikozydy, beta-blokery.

3)      Udar mózgu – to najpoważniejsza choroba naczyniowa. Można tu wyróżnić udary niedokrwienne, krwotoczne, ustępujące, postępujące. Przyczyn udaru jest wiele. Wpływ ma tutaj wiek, tryb życia, przebyte choroby, predyspozycje genetyczne. Jeśli chodzi o leczenie, najpierw należy zdiagnozować udar i potem wprowadzić odpowiednie działania. Badania, jakie się wykonuje to między innymi tomografia, elektrokardiografia, EKG, ultrasonografia.

4)     Zawał mięśnia sercowego – następuje wtedy, gdy zamknął się naczynia krwionośne w sercu i dopływ krwi jest niemożliwy. Czynniki ryzyka to między innymi: wiek, palenie tytoniu, wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie, niedobory witamin, cukrzyca, genetyka, przebyte choroby. Podstawowe objawy to głównie osłabienie, wymioty, zawroty głowy, zabarwienie rąk, warg, szybkie bicie serca.

Okulistyka

 

Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych schorzeń oczu:

 

1)   Nadwzroczność – objawia się niewyraźnym widzeniem. Osoby posiadające nadwzroczność muszą oddalić od siebie rzeczy, aby je dokładnie zobaczyć. Przyczyną nadwzroczności jest zmniejszająca się elastyczność mięśni akomodacyjnych. Soczewka z kolei staje się twarda i nie ma już zdolności do tego, aby się zaokrąglić, w związku z czym nieprawidłowo załamuje promienie. Skupiają się one poza siatkówką. Jeśli chodzi o leczenie tego schorzenia, to wystarczą okulary plusowe.

2)    Zwyrodnienie plamki żółtej – podstawowy objaw to rozmyty obraz. Krawędzie przedmiotów są pofałdowane. W centralnym miejscu pola widzenia pojawia się również ciemna plamka. Jeśli chodzi o przyczynę, nie jest ona do końca jasna. Zwyrodnienie to, inaczej w skrócie AMD, pojawia się najczęściej u osób starszych, choć może też wystąpić u osoby młodej. Na chorobę wpływa duża ilość wolnych rodników w organizmie. Uszkadzają one naczynka krwionośne oka i prowadzą do zniszczenia receptorów siatkówki. Leczenie polega na podawaniu leków, które poprawiają krążenie oraz preparatów bogatych w witaminy, które działają antyoksydacyjnie. Rozwój choroby spowalnia również luteina.

3)    Jaskra – typowy objaw jaskry, to pojawiające się tzw, mroczki przed oczami, ból głowy. Ciężko jest również dostosować wzrok do panującej ciemności. Przyczyna jaskry również, jak w przypadku zwyrodnienia plamki żółtej nie jest do końca znana. Dotyka najczęściej osoby powyżej 35. roku życia. Jej powstaniu sprzyja stres, migreny. Jaskrę leczy się za pomocą specjalnych kropel, które obniżają ciśnienie w oku. Podaje się także leki, które mają za zadanie poprawić ukrwienie nerwów wzrokowych.

4)     Zwyrodnienie siatkówki – główny objaw jest podobny jak w przypadku jaskry, czyli pojawiające się mroczki przed oczami. Na pojawienie się tego schorzenia ma wpływ wiek, przebyte choroby, które z kolei prowadzą do pojawienia się zmian tętniczych i żylnych. Ostatecznie kończy się na niedotlenieniu siatkówki. Aby wyleczyć zwyrodnienie siatkówki należy wyleczyć chorobę, która wywołała zmiany. Robi się to za pomocą witamin i leków.

More Articles...

  1. O nas